
Jodełkowy wzór podłóg kojarzony jest przede wszystkim z PRL-em, ale w ostatnich latach wrócił do łask i przeżywa prawdziwy renesans. Projektanci coraz chętniej wykorzystują ten klasyczny wzór podłogi we wnętrzach w stylu nowoczesnym. W tym wpisie przybliżymy Ci różne sposoby układania podłogi w jodełkę oraz podpowiemy, czym się kierować przy wyborze materiałów.
Do jakich wnętrz pasuje?
Wzór jodełki stał się symbolem luksusu, elegancji i ponadczasowej klasyki w wystroju wnętrz. Wszystko za sprawą wysokich kosztów wykonania oraz materiałów – wcześniej tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na taki parkiet. Do dziś wiąże się on z większymi kosztami niż montaż paneli, ale producenci, wychodząc naprzeciw klientom, przygotowali winylowe i laminowane panele podłogowe, które z powodzeniem mogą zostać ułożone w jodełkowy wzór i zastąpić standardowe deski. Ostatnie lata wyraźnie wskazały, że jodełka jest wzorem, który zawsze będzie w modzie, a do tego nie jest elementem pasującym do jednego stylu. Świetnie sprawdzi się zarówno w tym klasycznym, jak i nowoczesnym.
Różnice w sposobie ułożenia desek
Popularność wzoru jodełki sprawiła, że na przestrzeni lat powstały różne modyfikacje w zakresie ułożenia. Wyróżniamy trzy rodzaje wzoru:
- jodełka klasyczna,
- jodełka francuska,
- jodełka węgierska.
Pierwsza z wyżej wymienionych jest najczęściej wybierana. Ten sposób układania polega na łączeniu desek o jednakowych wymiarach tak, aby krótszy bok jednej deski łączył się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym. Wzór ten jest subtelny i pasuje do każdego wnętrza, a ponadto podłoga ułożona w taki sposób zwraca uwagę precyzyjnością wzoru.
Z kolei drugi typ montażu – jodełka francuska – to ułożenie desek w taki sposób, że przypominają one groty strzał. Deski przycina się pod kątem 45° na krótszych krawędziach, a po złożeniu tworzą między sobą kąt 90°.
Jodełka węgierska to ostatni rodzaj możliwości montażu. Deski przycięte pod kątem 60° układa się tak, by finalnie złożone tworzyły ze sobą kąt 120°. Pomiędzy nimi uzyskuje się idealnie prostą linię. Wzór ten jest szerszy i delikatniejszy niż jodełka klasyczna.


Drewno czy panele podłogowe?
Jodełkowy wzór będzie prezentował się świetnie przy użyciu zarówno jednego, jak i drugiego materiału, tym bardziej że winylowe czy laminowane panele podłogowe stylizowane są w taki sposób, aby imitowały naturalne drewno. Podłogi drewniane są trwałe i eleganckie, ale droższe w zakupie oraz utrzymaniu. Potrzebują regularnej konserwacji, aby zachować swój piękny wygląd, są także wrażliwsze na wilgoć i uszkodzenia. Z kolei panele są tańsze od parkietu, a także łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Są odporne na wilgoć, jednak przez sposób montażu – klejenie – mogą przesuwać się i burzyć wzór.
Podłoga w jodełkę to ponadczasowy wybór, który nadaje pomieszczeniom styl i sprawia, że aranżacje pozostają modne mimo upływu lat. Niewątpliwym plusem jest także mnogość materiałów dostępnych na rynku – taka podłoga, kojarzona z szykiem i bogactwem, może być zamontowana bez dużego wkładu finansowego. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się nad budżetem, czasem i możliwościami montażu. To, że wzór jodełki odnajdzie się w każdym wnętrzu, jest pewne!