
Istnieje wiele rodzajów podłóg – to, który z nich wybierzemy, zazwyczaj warunkuje późniejsze możliwości aranżacyjne całego wnętrza. Kolor ścian, meble czy dodatki możemy zmienić w każdej chwili, lecz demontaż i wymiana podłogi na inną wiążą się z czasochłonnym remontem oraz zwiększonymi kosztami, dlatego wybierana jest ona z myślą o tym, że posłuży latami. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami podłogowymi są lite drewno oraz jego pochodne. Sprawdź, czym charakteryzują się te rozwiązania i wybierz, które najbardziej będzie odpowiadało Twoim oczekiwaniom!
Deska barlinecka – nowoczesne rozwiązanie
Uwagę wszystkich zwraca w ostatnich latach deska barlinecka. Składa się ona z trzech warstw różnych tworzyw połączonych ekologiczną spoiną klejową. Wierzchnią warstwę stanowi naturalne drewno – warto mieć świadomość, że w tym wypadku można zastosować niemal każdy jego rodzaj. Warstwa naturalnego drewna sprawia wrażenie drewnianego parkietu na czym zyskuje wnętrze, a jest jego tańszą alternatywą. Co istotne, deska barlinecka nadaje się także do układania na ogrzewaniu podłogowym – dobrze przewodzi ciepło i jest odporna na wilgoć oraz temperatury.
Panele podłogowe – rodzaje na rynku
W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się więcej tańszych materiałów podłogowych, które swoim wyglądem imitują drewno. Niestety nie da się ich poddać renowacji, ale na korzyść tworzyw drewnopodobnych przemawia fakt, że pokryte są specjalnymi powłokami odpornymi na wodę, plamy i zarysowania, a dzięki temu trwałość paneli może dorównywać naturalnym parkietom. Ponadto są dużo tańsze niż lite deski. Sprawdzą się one szczególnie w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, takich jak korytarz czy pokój dziecięcy.
Możemy wyróżnić:
- laminowane panele podłogowe (stworzone z płyty HDF, MDF czy kompozytu, dobrze przewodzą ciepło i są elastyczne),
- winylowe panele podłogowe (stworzone z kilku warstw winylu, są bardziej elastyczne, niż laminaty, a także wodoodporne),
- hybrydowe panele podłogowe (to unikatowy projekt połączenia klasycznego drewna z kompozytem – drewno stanowi tylko wierzchnią warstwę, aby przypominało naturalny parkiet).


Deski a panele – montaż
Niezależnie od wyboru, na samym początku prac, należy przygotować nawierzchnię – bez podkładu podłogowego materiały mogą się odkształcać czy rozsuwać. Podkład będzie także warstwą izolacyjną – zarówno termiczną, jak i akustyczną. Deskę barlinecką można montować przy użyciu kleju bądź w oparciu o złącze typu click. Druga z opcji nie wymaga specjalistycznych umiejętności i podłoga jest gotowa do użytku bezpośrednio po montażu. Budowa paneli także umożliwia łączenie ze sobą poszczególnych elementów bez konieczności używania kleju czy innych produktów spajających, więc montaż jest równie prosty i szybki.
Nie ma jednej, najlepszej opcji – wszystko zależy od preferencji, trybu życia, a także budżetu. Deski barlineckie przez warstwę naturalnego drewna, będą prezentowały się jak parkiet, co ociepli wnętrze i nada mu klasy. Jednak panele mogą imitować różne gatunki drewna, a są zdecydowanie tańszą opcją. Znając przedstawione cechy charakterystyczne każdego tworzywa, łatwiej będzie Ci wybrać coś dla siebie. W końcu odpowiednio dobrany materiał podłogowy to gwarancja spokoju na długie lata!