Podłogi z Bambusa - fakty i mity

 1. Czy podłoga bambusowa to podłoga drewniana?
  Bambus jako materiał, dla Nas europejczyków, nie jest drewnem. Większość Nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to trawa. Zagłębiając się w tym temacie należy zwrócić uwagę na ekspertyzę Instytutu Drewna z Poznania z 25 czerwca 2010 roku, która jako jedyna zajmuje się kompleksowym zagadnieniem przetwórstwa drewna. Ekspertyza ta mówi, że „Pod względem budowy anatomicznej i składu chemicznego materiał pozyskiwany z bambusa jest podobny do drewna pozyskiwanego z roślin drzewiastych a pod względem właściwości mechanicznych i technologicznych nie ustępuje popularnym w Europie gatunkom drewna. Pod wieloma względami przewyższa dobrze znane gatunki drewna, jak dąb czy buk”. Zauważmy, że w związku z tą ekspertyzą drewno bambusowe należy traktować dokładnie tak samo, jak Nasze rodzime gatunki drewna (dąb, jesion, buk), jak również te bardziej egzotyczne (merbau, jatoba, teak).

 2. Czy podłoga bambusowa jest twarda?
  Podłoga bambusowa jeśli nie jest najtwardszą podłogą drewnianą, to na pewno jest jedną z najtwardszych. Twardość podłóg drewnianych jest mierzona metodą Brinnella (najpopularniejsza metoda), a jej wynik to średnia gęstość wyrażona w megapascalach (MPa). Poniżej spis najpopularniejszych gatunków drewnianych wraz z ich współczynnikiem gęstości:
 • iroko / kambala - 33 MPa
 • teak - 34 MPa
 • dąb naturalny - 36 MPa
 • sapella - 36 MPa
 • bambus wertykalny - 38 MPa
 • buk - 38 MPa
 • jesion - 39 MPa
 • merbau - 48 MPa
 • bambus horyzontalny - 49 MPa
 • doussie - 52 MPa
 • jatoba - 71 MPa
 • bambus prasowany / skręcany - 110 MPa

Jasno zatem widać, że wśród najpopularniejszych gatunków drewna wykorzystywanego na podłogach parkiety bambusowe są najtwardsze, a co za tym idzie najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 1. Czy podłoga bambusowa jest stabilna?
  Wysoka stabilność podłóg bambusowych zapewnia ich konstrukcja. Ze względu na wykorzystanie małych elementów konstrukcyjnych już w produkcji zniwelowana została naturalna praca drewna, przez co deski bambusowe nie rozsychają się i nie tworzą tym samym szpecących szczelin na łączeniach.

 2. Jak montować podłogę bambusową?
  Montaż parkietu bambusowego wygląda tak samo, jak każdej podłogi drewnianej. Dodatkową opcją jest montaż w tzw. systemie pływającym, czyli jak panele bez użycia kleju. W przypadku tradycyjnego klejenia desek bambusowych, które każdorazowo są lakierowane od spodu, zalecamy skorzystać z dwuskładnikowego epoksydowo-poliuretanowego kleju, który zapewni trwałą spoinę deski ze szlichtą. System pływający, dzięki wadze desek z bambusa prasowanego/skręcanego, ma dodatkową zaletę. Posadzka nie ugina się, dzięki czemu niema typowego dla tego sposobu montażu charakterystycznego odgłosu stukania. Niestety ma też swoje ograniczenia dotyczące maksymalnego metrażu bez stosowania dodatkowych szczelin dylatacyjnych.

 3. Czym różnią się podłogi bambusowe dostępne w dużych sieciach handlowych i w mniejszych punktach specjalistycznych?
  Przede wszystkim Nasze oferty różnią się źródłami, z których importowany jest surowiec. Opiszę pokrótce co oferuje firma NAJ-PODŁOGI. Duzi importerzy, z których oferty korzystamy, o stałej ofercie produktowej, a nie promocyjnych rzutach towarowych, gwarantują wszelkie certyfikaty jakościowe, jak również ekologiczności plantacji, która zapewnia stabilny i zrównoważony dostęp do surowca. Zamawiając produkty u Nas otrzymują Państwo pełną wiedzę na temat oferowanego produktu, jak również gwarancję pełnego serwisu po sprzedażowego. Dodatkowym atutem jest to, że nie przechowujemy towaru na własnych magazynach. Korzystamy z bezpiecznego magazynu importera, który gwarantuje zarówno optymalne warunki przechowywania, jak również szybką realizację zamówienia - nawet do 48 godzin! Co do samego produktu, to póki to będą produkty tych samych importerów i będą posiadały te same wymiary, to będą to te same produkty.

Decydując się na zakup podłóg bambusowych zapoznajcie się z wszelkimi dostępnymi materiałami w sklepie sprzedaży. Tylko w ten sposób zyskacie pewność, że kupujecie produkt pełnowartościowy, z którego będziecie cieszyć się latami. Decyzja o zamówieniu danej podłogi zawsze należy do Was, a ja gorąco zachęcam do kontaktu z firmą NAJ-PODŁOGI, byśmy mogli pomóc Wam w wyborze optymalnej podłogi dla Waszego nowego/remontowanego M.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl